Az együttműködés természetes velejárója az ellenállás. Céges kúltúránként más-más lehet a megjelenési módja, lehet aktív vagy passzív ellenállási forma, de a közömbösség is megjelenhet. Az emberi játszmákat meghatározza a hatalom, az elismertség és irányítás iránti vágy. Nehezen fogadjuk el, ha valami nem kedvünkre, elképzeléseink szerint történik.
A sikeres együttműködéshez szükség van bizalomra. Bíznunk kell nem csak magunkban, de kollégáinkban és a folyamatokban is. Bátran kell képviselni magunkat és csapatunkat, folyamatosan kérdezve, visszajelzést adva és konszenzusra törekedve. Tisztán kell látni esetleges frusztrációnk okát, és muszáj a helyzetek mögé nézni, hogy megértsük mások motivációit is. Észre kell vennünk, ha egy adott probléma valójában nem is a mi problémánk, és el kell engedni a kapcsolódó rossz érzéseket.
A Bízz a folyamatban! – az ellenállástól a bizalomig képzésünkön a 6 kapu holisztikus szemléletében ehhez a bizalmon alapuló együttműködési formához adunk aktív támogatást. Az elméleti képzés mellett pedig konkrét gyakorlatokkal fejlesztjük a szükséges kompetenciákat.
Várható eredmények
Fejlesztett kompetenciák:
- Együttműködés
- Bizalom
- Hatékonyság
- Tiszta kommunikáció
A résztvevők képesek lesznek:
- felismerni saját maguk és mások ellenállásait
- megerősödni a bizalom alapú együttműködésben
- a helyzetek mögé látni (túllépni azon, ki mit csinál és rákérdezni a valódi motivációkra)
- nem belemenni a játszmákba, a túlzott védekező és visszatámadó taktikákat elkerülni
- kérdésekkel és pontos, lényegi állításokkal irányítani
- konszenzusra törekedni a befeszülés és harc helyett
Képzés formája, időtartama és ajánlott létszáma
Képzésünk választható offline, online és hibrid formában is.
- Offline: 2 x 1 nap, min. 6 – max. 12 fő
- Online: 4 x 0,5 nap, min. 4 – max. 8 fő
- Hibrid: ügyfél igényeinek megfelelően alakítjuk a folyamatot, ahol online folyamatkövetést (feedback, megerősítések, házifeladatok, kihívások) is alkalmazunk a maximális hatékonyságért.
Ajánlott kapcsolódó programjaink
A bizalom elengedhetetlen alapja minden gyümölcsöző együttműködésnek. A teljes sikerhez viszont az együttműködési formák más-más aspektusaival is érdemes foglalkozni, ezért ajánljuk:
- Napos oldal képzésünket, melynek során a bevonó, motiváló partnerségre fókuszálunk.
- Tettek mezején képzésünket, ahol az együttműködést aktivitásban is kipróbálhatjuk és a hatékony megvalósításra koncentrálunk.
- Team-coaching képzésünket, ahol nem hagyományos módon, viszont annál hatásosabban ébresztjük fel a csapatszellemet.
- Harc nélküli harc – konfliktuskezelés másként képzésünket, hogy képesek legyünk elképzeléseinket helyesen kommunikálni és átvinni a szervezeten.
- Az igazi erő képzésünket, hogy a bizalom másik oldalát is megismerjük és stabil alapokat kapjunk a szárnyaláshoz.